Bėdų turgus

Becukrės dienos gidas arba nuo ko pradėti rimtiems cukravalgiams

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Nuo ko pradėti ir ką valgyti, norit atsisakyti cukraus? Dažniausias klausimas, kurį girdžiu. Vienam lepteliu vieną patarimą, kitam – kitą, bet oh, taip norėtųsi susakyti viską. Visuma čia svarbiausia.

Yra pora gairių, kurios kone į vadovėlį turėtų būti įrašytos. Jei kurią užmiršti paminėti, kitam atrodo: velnias, tą cukrų mesti – beprotiškai sunku. Bet, tikinu, jei viską darai teisingai, tu net užmiršti, jog tavo gyvenime vyksta svarbus pokytis.

______

B E C U K R Ė S   D I E N O S   G I D A S

______

 RYTAS

Geriausi ryto draugai – kiaušiniai. Kodėl? Nes kiaušinių glikeminis indeksas lygus nuliui. Glikeminis indeksas (toliau vadinsiu GI) matuoja, kaip maisto produktai kelią cukraus kiekį kraujyje.

Ką tai reiškia žmonių kalba? Didelis GI maiste lemia didelį ir staigų energijos kiekį: energijos daug, bet ji labai greitai dingsta. Cukrui kraujyje po valandos nukritus, mes vėl dairomės, kaip energiją pakelti (atsiranda vadinamieji cravings).

Kitaip tariant, 3-4 valandom skirtą energiją, mes gauname iškart, vienu ypu. Dažniausiai nėra kur tiek energijos dėti, todėl ją mielai priglaudža mūsų riebalų ląstelės (nu kokios malonios). Jos sėkmingai auga, o mes, tuo tarpu, likusiom  3 valandom liekam be energijos. Štai kodėl sako: saldumynai iškart nugula ant kūno.

Ką daro kiaušiniai? Jie paskirsto energiją ir esame ja aprūpinti visom 4 valandom. Vadinasi, jaučiamės sotūs ir nekyla ranka griebti saldumyną.

PRIEŠPIEČIAI

Užkandžiauk. Bent kol kas. Prie cukraus pripratęs organizmas, reikalaus maisto 11 ir 15 valandomis. Pamaitink jį aktyvuotais riešutais, riešutų sviestu, pusele avokado ar virtu kiaušiniu.Visi šie produktai turi mažą GI, todėl, vėlgi, pavalgius nebus jokių cravings.

Riebalų ir baltymų kombinacija užtikrins sotumą, o organizmas po truputį pratinsis energijai naudoti riebalus, ne cukrų.

PIETŪS

Imk storą kepsnį ir daržovių. Kitaip sakant, pietus turi sudaryti baltiminis produktas: mėsa ar žuvis (kuo riebesni, tuo geriau) ir daržovės. Tai gali būti ir salotos. Svarbu, kad jose nebūtų aukšto GI produktų: duonos, ryžių, bulvių.

Paprasčiau žiūrint – venk angliavandenių. Vieninteliai leistini – daržovės. O ir jos geriausia – žalios. Ne todėl, kad apribojimai duoda daugiau erdvės pasikankinti. Viskas tam, kad nekiltų noras užkąsti ko saldžiau. Sunku patikėti? Pamatysi, kaip puikiai tai veikia.

POPIEČIO CRAVINGS

Galbūt dietologai dabar mane užmėtys akmenimis, bet pasiūlysiu kavą. Kavą su daugiau pieno (daugiau apie tai, kokį pieną rinktis čia ir čia). Kodėl su daugiau pieno? Nes pienas turi savo cukrų – laktozę, kuri duoda saldumą. Bet šis cukrus organizmo skaidomas kitaip, todėl jis gali tapti mažu pasilepinimu, neišvedančiu iš doros kelio. O jei vis dar norisi ko saldaus prie kavos, mano kokosinis saldumynas gali padėti (mieloji draugė iš BlancAffair plojo jam katučių).

VAKARIENĖ

 Siūlysiu sriubą. Sriubą iš: naminio žuvies ar vištienos sultinio, sultiniui naudotos mėsos/žuvies bei daržovių. Verdama sriubą kaip įprastai, tiesiog nededame krakmolingų priedų: bulvių, miltų sriubai tirštinti, perlinių kruopų. Galimas tirštinantis priedas – kokosų ar paprastas pienas, grietinėlė (receptas bloge ne už kalnų).

Kodėl sriuba? Todėl, kad ji maloniai užpildo, verčia jaustis sočiai, jos šiluma ramina ir, žinoma, mažas GI. Kaip be jo.

UŽKANDIS

Ir jei, galų gale, vistiek dar norisi “ko nors”, geriausias užkandis – nelukštentos moliūgų sėklos. Jos turtingos maistingomis medžiagomis ir riebalais, todėl GI liks mažas. Net jei ir padauginsi jų, kitą dieną jausies daug sočiau ir natūraliai valgysi mažiau, mūsų organizmas tai užtikrins.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

MAŽI, BET SVARBŪS PATARIMAI

 • Atsisakyti angliavandenių, išskyrus daržoves (trumpam)
 • O taip, tai bus skaudu – į angliavandenius įeina ir vaisiai. Nevalgyti vaisių (trumpam)
 • Priprasti prie minties, kad riebalai yra gerai ir į mitybą įtraukti daug sveikų riebalų bei baltymų

______

Visu tuo, ką surašiau, reiktų vadovautis savaitę. Polinkis saldumynams akivaizdžiai sumažės ir galėsi vėl po truputį įtraukti vaisius.  Jokiu būdu nemanyki, kad visą gyvenimą taip sveikiausia nugyventi. Reikia mums ir vaisių, ir angliavandenių. Tačiau trumpam jų atsisakyti – tai lengviausias būdas mažinant cukraus išvengti cravings.

O kas tada?

Ramybė. Jei būsi atidus ir vengsi didelio pridėtinio cukraus kiekio, saldaus tiek nesinorės. Gal kartais. Bet tada ir leisk sau. Ką tikrai kokybiško. Bet įsitikink, kad mėgaujiesi kiekvienu deserto kąsniu. Štai tuomet desertas pagaliau taps tikru desertu.

Bonne chance!

Standard

3 thoughts on “Becukrės dienos gidas arba nuo ko pradėti rimtiems cukravalgiams

 1. Pingback: Ryto buritas arba kuo necukruotu pasilepinti rytais | Sanssucre

 2. Dominyka De says:

  Taip pat pastebėjau, kad cukraus norisi ne taip, jei pakanka baltymų ir svarbiausia – riebalų. Tikrai sumažino cukraus norą man šis dalykas. Nors jau seniai jį pradėjau taikyt, bet smagu atrasti, kad kažkas elgiasi taip, kaip aš, ir kitiem pataria. 😊

  Like

  • Dominyka, nuostabu, kai tokius dalykus atrandi pati, tarsi, organizmas pats pasako, kaip jam geriau 🙂 Vyrauja senas požiūris, kad cukraus mums reikia energijai, o riebalai daro mus storus.Bet, iš tiesų, viskas čia labai supainiota – cukraus mūsų gyvenime gali ir nebūti, nes valgant daugiau riebalų organizmas išmoksta juos panaudoti energijai 🙂

   Liked by 1 person

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s